Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego w grupie dzieci 5,6-letnich w dniu 02.12.2011r. Temat: Mamo! Tato! Zobacz jak bawię się i uczę w przedszkolu. Prowadzące zajęcia: Beata Ewa Mikłasz, Beata Mikłasz. Obszar podstawy programowej: 1.
Cele główne: zintegrowanie dzieci oraz rodziców poprzez aktywną zabawę i współpracę; poszerzanie wiedzy na temat ziemniaków poprzez oglądanie, wysłuchanie informacji oraz praktyczne działanie; prezentowanie przygotowanego repertuaru na spotkaniu z rodzicami; wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem. Cele operacyjne:
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY Grupa wiekowa: 5-latki Prowadząca: Agnieszka Szymonik Przebieg uroczystości: 1. Powitanie: Dziecko I: Witajcie nam goście, witajcie nam mili. Bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli. Dzisiaj obchodzimy dzień Mamy i Taty. Będą pocałunki, życzenia i kwiaty. 2.
A okazja jest wyjątkowa, bo dziś wszystkie mamy obchodzą swoje święto. Niebawem, bo 23 czerwca, swój dzień będą świętowali tatusiowie. Uczcijmy więc wspólnie oba święta. Narrator 2: Pierwszą część spotkania dedykujemy naszym mamom, mamuniom, mateńkom. W dniu tym wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami miłości.
4 PORY ROKU SIĘ SPOTKAŁY O BABCI I DZIADKU NAM OPOWIADAŁY scenariusz uroczystości. Magdalena, 3 maja, 2023. Scenariusz wystąpienia z okazji Dnia Babci i Dziadka Grupa: 5,6-latki Czas wystąpienia: 30 minut Cele: okazywanie szacunku Babci i 2 likes Czytaj więcej.
Jak dobrze znamy swoje mamy? Okaże się w konkurencji dla dzieci i ich mam. Konkurs prowadzą dwie uczennice (Należy przygotować: 6 tablic korkowych, pinezki, 10 ilustracji dla każdego uczestnika, przedstawiających różne czynności jakie może wykonywać mama). Zapraszamy trzy chętne pary: mama i dziecko.
Przebieg zajęć. Rytmizowanie rymowanki „Wpadła gruszka gruszka do fartuszka”, wygrywanie rytmu na i instrumencie: wszystkie dzieci rytmizują , dwoje dzieci wygrywa rytm na grzechotkach. Najpierw rytm ćwierć nutowy, potem mieszany ćwierć nutowy i ósemkowy. „Magiczne pudełko”- dzieci wkładają rączkę do pudełka i za pomocą
Święto Pluszowego Misia - scenariusz zajęć w grupie 5 - 6 latków. Data : 25.11.2010 r. 1. Powitanie dzieci zabawą : ,, Misiowy uścisk ”- zabawa integracyjna w kole. Nauczycielka zaczyna zabawę : ,,Misia uścisk przesyłam w krąg ,niech powróci do mych rąk ”. 2.
1 Karta pracy 6 - Prąd - bezpieczne i niebezpieczne zachowania docx. 2. Słońce jako źródło energii. 2 Scenariusz Słońce jako źródło energii docx. 2 Karta pracy 1 - Energetyczny teatrzyk cieni docx. 2 Karta pracy 2 - Girlanda Uwaga szkło w lesie docx. 3. Energia odnawialna. 3 Scenariusz Energia odnawialna docx.
I. Miejsce dziecka w grupie i społeczności przedszkolnej – „Ja, czyli kto?”. 1. Identyfikowanie i nazywanie różnych stanów emocjonalnych, uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, właściwego reagowania na przejawy emocji innych oraz kontrolowanie zachowań: rozwijanie empatycznych zachowań. 2.
wXIR4I5. Uroczystość w dniu główny:• Wzmacnianie więzi emocjonalnej w rodzinie poprzez wspólne zabawy z rodzicami. Cele operacyjne – dziecko: • potrafi recytować wiersze, • potrafi przyjmować gości w przedszkolu, • potrafi wyrażać swoją miłość do mamy, • potrafi tańczyć w parach, • współpracuje w integracyjne, – aktywizująceFormy:Z całą grupą, indywidualne, płyty CD, odtwarzacz CD, opaski z sylwetami owadów, duże arkusze papieru lub tapet, plakietki z imieniem dzieci do globalnego czytania, mazaki, farby, kredki, bibuła, kolorowy uroczystości:I. Wejście dzieci „ w pociągu ”do sali przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. II. Wierszyk powitalny: Wszystkie dzieci dziś w przedszkolu są pięknie ubrane. Bo dziś przyjdą do nas goście Mamusie kochane. / Dwójka wytypowanych dzieci III. Inscenizacja taneczna ze śpiewem do piosenki „Bal na łące”. 1. Na zielonej polanie dziś wiosenny bal. Do tańca grają grube bąki i chrabąszcze dwa: Ref. Dili, dili, dili, dili, i chrabąszcze dwa. Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da!2. Na zielonej polanie dziś wiosenny bal. Do tańca grają chude świerszcze i komary dwa. Ref. Dili, dili, dili, dili, i komary dwa. Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da!3. Na zielonej polanie dziś wiosenny bal. Wesoło tańczy Pszczółka Maja a orkiestra gra. Ref. Dili, dili, dili, dili, a orkiestra gra. Oj, dili, dili, dili, dili, dili, dili, da! IV. Wiersz „Laurka dla Mamy” Namaluję na laurce Czerwone serduszko, Ptaka co ma złote pióra I kwiaty w dzbanuszku Żyj mamusiu moja miła Sto lat albo dłużej Bądź wesoła i szczęśliwa Zdrowie niech ci służy/ Wszystkie dzieci V. Piosenka „Tra la la la dla Mamy”. 1. Moja mama jest kochana, Moja mama wszystko wie. Kiedy do mnie się uśmiecha Tak zaśpiewam jej: Ref. Tra la la , tram pam pam najpiękniejszą mamę mam Tra la la , tram pam pam Zaraz buzi mamie dam. 2. W domu, w sklepie, na spacerze, Z mamą nigdzie nie jest źle. Gdy prowadzi mnie za rękę, Tak zaśpiewam jej: Ref. Tra la la , tram pam pam najpiękniejszą mamę mam Tra la la , tram pam pam Zaraz buzi mamie dam. VI. Zabawy wspólne z Mamami: 1. Zabawa folkowa (muzyczno – ruchowa) „Taniec połamaniec”: Czas na taniec, na zabawę, A więc na mój znak Stań do tańca połamańca Tańczymy go tak… 2. Masażyk – dzieci masują plecy Mamy, następnie Mamy dzieci: Pisze Pani na maszynie: ABC, przecinek ABC, przecinek. Najpierw przeszły słonie, później konie, później pani na szpileczkach, dziadek w klapeczkach. Po czym padał deszczyk, Przeszły glizdeczki Znowu padał deszczyk… I przeszedł dreszczyk. 3. Plakat dziecka: Dzieci wyszukują wśród rozłożonych arkuszy papieru arkusza ze swoim imieniem (globalne czytanie). Mamy odrysowują swoje dziecko na określonym arkuszu. Wspólne wykańczanie odrysowanej sylwety dziecka, dorysowywanie/ domalowywanie/ doklajanie dowolnych elementów – wykańczanie pracy w zespole (Mama – dziecko) wg indywidualnej interpretacji. 4. Wykonane plakaty – upominki Rodzice zabierają do domu. VII. Wspólny poczęstunek w sali.
„KOCHAM CIĘ” -– SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI NA DZIEŃ MATKI (6-latki) opracowany przez mgr B. Kukfisz1. Powitanie i zaproszenieMamy , Mamusie , Mateńki , Matulew dniu waszego święta witamy was jesteście dla nas najważniejsze w świecie,a jak was kochamy, zaraz się dowiecie !Mamusie nas mają, my mamusie mamy,więc z okazji ich święta przedstawienie więc każda mama usiądzie wygodnie,a my nasze mamy ugościmy teatralne wg B. Szelągowskiej: „Zagubione korale” („Nasze przedszkole”, MAC; Przewodnik, Piosenka: „Dla mamy” (Śpiewaj z nami, cz. II, wyd. KOBA).„Mamusiu droga” „Mamusiu droga, starym zwyczajemz wiązanka kwiatów przed Tobą słów serdecznych chcę wyznać wiele,lecz czy potrafię? Czy się ośmielę?Serce ze wzruszenia tak bardzo bije.”Mamo, chcę być grzeczna, Chcę duża urosnąć,Chcę, żebyś była wesołaLatem, zimą i gdy jesienią spadną liście,Nastaną słoty,Przyniosę Ci w podarunku- uśmiech złoty. Słowo – Matka Jest takie słowo,słowo jedno,przed którym innesłowa jak słońce jaśniejące,co wszystkie inne słowa gasi,słowo z muzyki i z uśmiechu,z zapachu kwiatów i nut co nigdy nie zawodzi,wierne i czułe do ostatka,najbliższe sercu, najpiękniejsze,jedno, jedyne słowo MATKA.♫ Taniec do piosenki: „Gęś wodą...” („Śpiewaj z nami”, cz. II)„Bukiecik dla mamy”Dziś dla Ciebie Mamo świeci słońce złote,dla Ciebie na oknie usiadł barwny dla Ciebie Mamo płyną białe chmurki,a wiatr je układa w świąteczne dla Ciebie Mamo śpiewa ptak na kloniei dla Ciebie kwiaty pachną też w droga Mamo masz twarz uśmiechniętą,niechaj przez rok cały trwa to wielkie święto.♫ Piosenka: „Kwiaty dla wróżki” („Śpiewaj z nami”, cz. II).Dużo mamie mówić miałem. Lecz, gdy biegłem zapomniałem,Więc mamusiu, nadstaw uszkaI zapytaj się ci powie jego bicie, Że ja kocham Cię nad życie!Za co kocham Mamę? Zaraz się dowiecie: Przede wszystkim za to,Że jestem na świecie. Że zawsze mnie rozumnieDobre rady dawać umie. W chorobie mnie pielęgnuje,I na dobranoc zawsze urodzinach zawsze pamięta, Przytula, kiedy nocą się jest lekiem na przeziębienia,I aspiryną na dziecka wybacza i zapomina,Mama dla dziecka to prezentów dla Mam nie mamy,Więc nasze serca chyba im teraz damy.„Dziękuję Ci, mamo”Kochana Mamo, dziękuję Ciza to, że dałaś życie także za to, że gdy śpię,Ty nade mną pochylasz za tę dobroć w oczach TwychKochana mamo, dziękuję Ci. (Asen Boseew)Dziękuję Ci mamo,Dziękuję za życie,Za pacierz wieczornyI uśmiech o świcie,Za bajki, kolory,Że wszystko Ty wiesz;Za złe humory też!!♫ Piosenka: „Kocham cię” („Dziecięce teatrzyki”, cz. I, AKORD)„Dla mamy”Ze wszystkich kwiatów światachciałbym zerwać...słońcei dać je potem Tobiezłociste i jest daleko,ale się nie martw drugie,jest prawie takie Cię wycałuję,jak mogę najgoręcej,bo tak Cię kocham bardzo,że już nie można więcej.„Maj – to święto Matki”Maj – to życie, maj – to kwiatki Bzy, konwalie, róże, w uczucia jest bogaty!Maj, to także Święto MatkiMaj – to siły, zapał, młodość,To zamiary, sny, – to odmłodzona starość,Maj – to także są wspomnienia dni minionych:Pomazana bajek kartka,Nos rozbity, klosz stłuczony,A w pośrodku tego – Matka!♫ „Serduszka dwa” („Dziecięce teatrzyki”, cz. I, wyd. AKORD).„Nasza mama”(...)Kto się o nas tak troszczy,najczulej patrzy na nas?Kto od złych przygód strzeże?Nasza kochana mama!Uczyła pierwszych kroków,pierwszych słów nas uczyła,każdą łzę nam otarłamamusia nasza ci się odwdzięczymyza wszystko, droga mamo?Będziemy się staralikochać ciebie tak samo. (Czesław Janczarski)Ona nas uczy świata i życia,To z nią robimy pierwsze odkrycia:Kwieciste łąki, pąki na drzewach I że przed deszczem schować się Za to, dałaś mi skrawek nieba,Ja nigdy w życiu skrzywdzić cię nie dam!♫ „Polka w parach” - („Taniec towarzyski dla dzieci” – AKORD )♫ „Polka w kołach” - („Taniec towarzyski dla dzieci” – AKORD).♫ Hymn: „Bukiet” - („Śpiewaj z nami”, cz. II)Wręczenie kwiatków wykonanych techniką origami – złote orchidee.
29 maja 2009 roku, był dla całej społeczności naszego przedszkola oraz zaproszonych gości, dniem szczególnym z dwóch powodów. Po pierwsze, z okazji Dnia Mamy i Taty, wszystkie dzieci chciały pokazać rodzicom jak ich kochają. Po drugie 6 – latki żegnały się z przedszkolem, gdyż zakończył się pierwszy etap ich edukacji. Pani Dyrektor powitała bardzo serdecznie Rodziców i rodzinę dzieci oraz gości, Pana Senatora Zbigniewa Szaleńca oraz pracowników placówek kulturalno - oświatowych w naszym mieście. Program artystyczny składał się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona była Rodzicom. Liczne wiersze, piosenki i tańce w wykonaniu dzieci uświetniły tę ważną uroczystość. Na pewno w pamięci gości pozostanie taniec maluszków „Ja Cię pocałuję” czy piosenka w wykonaniu 4 – latków o tacie, który jest zawsze potrzebny. Niezwykle barwnie zaprezentowały się dziewczynki z grupy 4 i 5 – latków w tańcu z chustą Klanza. 5 – latki znalazły przepis na tatę „dobrze oswojonego”, a 6 - latki przekonywały wszystkich, że ich mamy są pracowite jak pszczółki. Pomimo, że za oknami padał deszcz i występ dla ukochanych mam i wspaniałych tatusiów był kilka dni spóźniony, to w naszym przedszkolu było wesoło i słonecznie a rodzice przeżyli chwile wzruszenia i dumy z występu swoich pociech. W drugiej części uroczystości 6 – latki wystąpiły z programem poświęconym pożegnaniu przedszkola. Starszaki pożegnały się ze swoimi paniami, młodszymi kolegami i koleżankami, salami i zabawkami. Starszych kolegów pożegnały 5 – latki, które złożyły uroczystą przysięgę, w której obiecywały być godnymi następcami starszaków. Tradycyjnie jak co roku 6 - latki przekazały swoim młodszym kolegom totem "Słonecznego uśmiechu". Po części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za przedstawienie i życzyła sukcesów na dalszym szczeblu edukacji jakim będzie szkoła. Po głównej części programu nadszedł najbardziej wzruszający moment. Dzieci dzięki zaangażowaniu i pomocy swoich rodziców, złożyły życzenia Paniom: Beatce, Iwonie, Ali oraz Pani Dyrektor. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców, na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil w przedszkolu, dzieci otrzymały książki i dyplomy ukończenia przedszkola. Nauczycielki podziękowały wspaniałym rodzicom, którzy służyli pomocą, brali udział we wszystkich imprezach przedszkolnych, a dzieciom, panie życzyły: Żeby nauka szła jak z płatka Żeby tyle było szóstek, ile pszczół na polnych kwiatkach. Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze, żeby w szkole było milej, niż nad rzeką lub nad morzem. Długopisy, wszystkie pióra, niechaj piszą mądrze, ładnie i niech skrzypią tak jak żuraw, kiedy błąd się gdzieś zakradnie. Zabaw z kolegami, kolegów do zabawy, Szczęścia, zdrowia, pomyślności, i w klasie pierwszej wiele wytrwałości. Iwona Cygnarowska, Beata Więcławek
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Grupa 6-latków Temat zajęcia: Wiosna na zielonej łące. Wiek: 5,6 – latki Cele główny: bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie, podnoszenie poziomu sprawności manualnej, rozwijanie poczucia rytmu, Cele operacyjne, dziecko: wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną, rozwiązuje zagadki, dzieli swoje imię na głoski potrafi zaśpiewać piosenką o wiośnie potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce dodaje i odejmuje w zakresie 10, potrafi prawidłowo trzymać nożyczki i nimi wycinać, odtwarza rytmy, potrafi współdziałać w grupie, Metody pracy: słowne problemowe Formy pracy: zbiorowa indywidualna grupowa Środki dydaktyczne: płyta CD, sylwety motyli, kolorowy papier, klej, liczmany, kartki papieru, kolorowe krążki PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. „Jak przyjemnie maszerować”. Przekazanie sobie „ Motylka przyjaźni”. Przeliczenie dzieci w kole. Jaki mamy dzień tygodnia. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć. a) Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora ( WIOSNA) podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski. Kiedy zaczyna się wiosna? Po jakiej porze roku przychodzi? Jakie pory roku nastąpią po wiośnie? Jaki miesiąc teraz mamy? b) Jakie znacie przysłowie z nazwą obecnego miesiąca ( spróbuj wyklaskać to przysłowie). 3. Wspólne śpiewanie piosenki „Kiedy słoneczko ”. 4. „ Co słychać na łące”– rozpoznawanie odgłosów ,które można usłyszeć na łące 5. Zagadki o mieszkańcach łąki: W czerwonych butach po łące chodzę Czasem przystanę na jednej nodze Łypnę okiem, przekrzywię głowę Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian) Tu cytrynek, tam paź królowej Wszędzie piękne, kolorowe Lekko unoszą się nad łąką Gdy tylko zaświeci słonko (motyl) Skaczą po łące, pływają w wodzie. Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba) W kropki mam spódnicę, chętnie zjadam mszyce. (biedronka) Że jest w ogródku łatwo zgadniecie, Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret) Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła) Nie liść – a na łące i zielony Nie zegar – a cyka jak szalony. Nie w stajni skacze wolny. Już wiem! – to …. (konik polny) Myszki-szyszki” – tworzenie rymów. 6. Odniesienie się do wiedzy dzieci o lesie i o tym, że las znajduje się w bliskim sąsiedztwie łąki. Rozkłada obrazki przedstawiające charakterystyczne elementy lasu. Prowadząca rozpoczyna zdanie a dzieci je kończą: W norce są myszki – w lesie są ….(szyszki) W oknie są szyby – w lesie są ….(grzyby) W domu są schody – w lesie są ….(jagody) Kasia ma ładne zęby – w lesie rosną….(dęby) Tu jest skórka – w lesie skacze ….(wiewiórka) Po rzece pływają łabędzie – w lesie są….(żołędzie) Tu są badyle – w lesie są ….(motyle) Na tarasie stoi ława – w lesie rośnie ….(trawa) Na łące pasie się krowa – w lesie jest ….(sowa) W kuchni stoi lodówka – w lesie jest ….(mrówka) Na stole stoją misy – w lesie biegają ….(lisy) Obok przedszkola jest lodowisko – w lesie….(mrowisko) 7. Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych. Teraz coraz cieplej się ubieramy. (fałsz) Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda) Wiosną słońce mocniej grzeje. (prawda) Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz) Wiosną topi się śnieg? (prawda) Zimą kwitną kwiaty? (fałsz) Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda) Latem lepimy bałwana? (fałsz) Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda) BRAWO!!! 8. Zabawa przy muzyce- „ Motyle”. Dzieci naśladują lot motyla. Przerwa w muzyce – przysiadają na kwiatku, po prawej, lewej stronie, przed, za kwiatkiem. 9. Kalendarz pór roku ( dzieci podzielone na 4 grupy ) odgadują jaka pora roku znajduje się w ich kopertach. 10. Zabawa dyktando rysunkowe na kartce papieru . 11. Wyklaskiwanie żabiego rytmu. 12. „Żaba” – praca plastyczna. 13. Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę „ Bociany już przyleciały”. 14. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach. AUTOR: Barbara Łukasińska